برسی سلبریتی ها و شورای شهر گرگان و جریانات سیاسی شورای شهر گرگان به همراه شورای متفاوت پنجم گرگان

وبسایت تحلیلی خبری گرگانو به نقل از کانال گرگان پنجم

سلبریتی ها و شورای شهر گرگان 


حادثه پلاسکو منجر به آن شد تا شهروندان نسبت به انتخاب تصمیم گیرندگان در حوزه مدیریت شهری جدی تر از قبل به مسائل توجه نمایند و همین امر فضا را به سود متخصصان تا سلبریتی ها برای حضور در پارلمان شهری فراهم خواهد کرد.


در محبوبیت افراد ورزشکار ملی نظیر رسول خادم, هادی ساعی, علی رضا دبیر, عباس جدیدی و هنرمندانی نظیر سید ابوالحسن مختاباد, افسانه بایگان, امید زندگانی و محمدرضا عیوضی و یا الهه رضایی تردیدی وجود ندارد اما آیا حضور این اشخاص در شورا سنخیتی با روند اداره شهر دارد که مسلما پاسخ منفی است.


آنچه که در فضای انتخابات چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران شاهد بودیم حضور سلبریتی ها در قالب نامزد انتخابات و یا منتخب شهروندان به اوج خود به نسبت ادواره گذشته رسید اما حادثه پلاسکو بیدار باشی برای شهروندان بود تا درک نمایند در هر صورت در حوزه مدیریت و اداره شهری نقش متخصص به نسبت جذابیتهای بصری و عاطفی سلبریتی ها از  اهمیت فزاینده برخوردار بوده و به نوعی حیاتی جلوه گری می نماید.


در حوزه انتخابیه پارلمان شهری گرگان سلبریتی ها در ادوار گذشته چندان تمایلی برای نامزد شدن در انتخابات نداشتند به همین خاطر صرفا دو سلبریتی در بین منتخبین چهار دوره گذشته قابل شناسایی هستند.


علیرضا پزشکپور مجری توانمند صدا و سیمای مرکز مازندران و بعدها گلستان که دوره های دوم,سوم و چهارم منتخب شهروندان شد و همچنین اسدالله کبیر سرمربی اسبق تیم بسکتبال شهرداری گرگان که در دور چهارم شورا نامزد انتخابات شد و به پارلمان شهری راه یافت.


این در حالی است که شرایط عکس مطالب عنوان شده نیز در گرگان پیش آمده است برای مثال ابراهیم کریمی و عبدالرضا چراغعلی که اتفاقا هر دو از متخصصین امور شهری نیز هستند ( اگرچه کارنامه قابل قبولی در این ارتباط در بین افکار عمومی ندارند) با حضور در سریر مدیریت ورزش اول گرگان یعنی بسکتبال عملا فرصت خدمت را برای صاحب خانواده بسکتبال گرگان از بین برده اند.


امثال اسدالله کبیر, فرهاد زحمتکش, محمدمهدی ایزدپناه, حمید کلاسنگیانی, زمان حسینی, صالح مخدومی و ... قطعا به نسبت غیر متخصصین حوزه بسکتبال بهتر تصمیم گیری خواهند کرد همانطور که در حوزه غیر تخصصی خود یعنی شورای شهر ممکن است دچار ضعف باشند.


با در پیش بودن پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا بعید بنظر می رسد تمایل سلبریتی ها به نسبت گذشته برای نامزد شدن در انتخابات افزایش یابد اما انتخاب مجدد چنین نامزدهایی از سوی شهروندان با توجه به حادثه پلاسکو و درک مشترک به انتخاب متخصصان تا اعلام نتایج انتخابات در هاله ای از ابهام باقی خواهد ماند و چه بهتر که سلبریتی ها در حوزه تخصصی خود به جامعه خدمت کنند.

شورای اسلامی شهر گرگان و جریانات سیاسی آن


تصور غالب از سوی جریانات سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب به پارلمان شهری عمدتا به عنوان پله ترقی و یا گلوگاه ورود به مناسک قدرت تلقی شده است.


محمود احمدی نژاد و محمد باقر قالیباف ازجمله افرادی بودند که با برنامه ریزی و تنظیم لیست در رقابتهای انتخاباتی شورای شهر تهران شرکت و با کسب اکثریت آرا ابتدا در سریر مدیریت شهری تهران و سپس نامزد بالاترین مقام اجرایی کشور شدند اگرچه قالیباف تا آستانه کسب آرای لازم برای رسیدن به این هدف غایی دست یافت اما احمدی نژاد از قبلِ همین پارلمان شهری بود که ابتدا شهردار و سپس به عنوان رجل سیاسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری و در نهایت پیروز آن شد.


همین رویکرد در سطحی پایینتر در گرگان نیز قابل مشاهده بوده است; زنده یاد قاسم حاجی محمدی, سید سبحان حسینی, دکتر سید محمد جواد نظری مهر, دکتر عبدالناصر ناصری, مهندس عبدالرضا چراغعلی, عیسی امامی, نبی هزارجریبی و زهرا نورا برای نامزدی در انتخابات مجلس ابتدا نامزدی در انتخابات شورای اسلامی شهر گرگان را تجربه کردند.


فارغ از نگاه صحیح و یا غلط سیاسیون پیرامون پله ترقی بودن یا نبودن شورا, اراده ای عملگرایانه معطوف به توسعه  ظرف 4 سال گذشته در گرگان مبدل به گفتمان غالب شده است که حداقل دیگر نمی توان به پارلمان شهری به عنوان مکانی برای کسب تجربه نگاه کرد.


عطف به توسعه معنا دار سالهای اخیر, شورای پنجم گرگان به شدت نیازمند افراد فراجناحی, با انگیزه, با تجربه, متعهد و متخصصی است که حضور در پارلمان شهری را نه وسیله رسیدن به اهداف جناحی و شخصی بلکه فرصتی برای تسریع روند رو به رشد سالهای اخیر مفروض قرار دهد.


همانطور که مدیریت شهری سالهای اخیر خدمت به گرگان و گرگانی را هدف غایی قرار داده و علی رغم شایستگی به کرسی بالاتر نمی اندیشد شهروندان انتظار دارند منتخبین شورای پنجم نیز این رویکرد را تقویت نمایند.


جریانات سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب اگر دغدغه توسعه, عمران و آبادانی گرگان را دارند بهتر است فضای رقابتی شورای شهر را آلوده منازعات سیاسی نکرده و ناظر ادامه روند توسعه باشند تا بازیگر رویکردهای غلط گذشته.


------شورای اسلامی متفاوت پنجم شهر گرگان


اولین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر گرگان متاثر از فضای سیاسی و اجتماعی آن سالها انتخاب افرادِ سیاسی را به دنبال داشت که اساسا با گارد جناحی وارد شورا می شدند هرچند پس از دو سال اعضای منتخب دور اول با انتخاب زنده یاد کمانگریی از مواضع سیاسی به سمت و سوی کنش های اجتماعی شهری روی آوردند.


اما از شورای دوم گرگان بود که منتخبین درست در چارچوب رویکردهای تعریف شده قانونی شورا و کارویژه های آن گام برداشتند و شاید به همین دلیل بود که این شورا طی 4 سال 3 شهردار منتخب را به شهروندان معرفی کرد.


قواعد و رویکردهای تعریف شده پارلمان شهری در سومین دوره شورای شهر گرگان نهادینه شد و در این دوره شهروندان شاهد ثبات و پرهیز از منازعات غیر ضروری در حوزه مدیریت شهری در طول 6 سال بودند.


هرچند منتخبین شورای سوم و شهردار وقت گرگان نتوانستند از فرصت رشد اقتصادی کشور بواسطه افزایش درآمدهای نفتی در تعامل با استانداری وقت بهره برند و عملا نشانه ای از طرح تحول زا در سطح شهر قابل مشاهده نبود.


کما اینکه اکثریت مطلق نامزدهای چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر گرگان در قامت اپوزیسیون مدیریت شهری بر آمده از شورای سوم اعلام مواضع می کردند.


شورای چهارم در حالی آغاز به کار کرد که اراده و انگیزه جدی برای ایجاد تحول در گرگان از سوی برخی از منتخبین قویا محسوس و ملموس بود که بعدها این منتخبین فراکسیون حامیان شهردار صادقلو را نیز تشکیل دادند.


با انتخاب شهردار مدیریت شهری گرگان روزهای متفاوتی را عینیت بخشید  به نحوی که سیر تحولات عمرانی در طی حدود 4 سال تحسین و حمایت قاطع شهروندان را به همراه داشت کما اینکه نامزدهای احتمالی پنجمین دوره انتخابات شورای شهر گرگان حمایت از روند توسعه با محوریت شهردار صادقلو را از مطلوبیتهای قابل اعتنا برای کارزار انتخاباتی قلمداد می نمایند.


پنجمین دوره شورای شهر گرگان در شرایطی کار خود را آغاز خواهد کرد که اراده ای وصف ناپذیر در مدیریت شهری برای عملیاتی کردن پروژه های عظیم توسعه ای و گردشگری در دستور کار قرار گرفته است; پروژه های تحول زا تله کابین ناهارخوران گرگان, شهربازی مدرن, سرزمین موج های آبی و چندین و چند پروژه ریز و درشت دیگر منتخبین همراه, فراجناحی, متخصص, متعهد, و متفاوت می خواهد تا کسانی که با منازعه غیر ضروری سد توسعه گرگان هستند.

به قلم حامد صمدلویی